تریستور کابلی 100 آمپر سمیکرون آلمان SKT100/16 SEMIKRON

( SKT100/16 )

تریستور کابلی 100 آمپر سمیکرون آلمان SKT100/16 SEMIKRON

تریستورهای دیسکی , کلید یک سو ساز با سرعت قطع , وصل بالا در جریان و ولتاژ بالا

برای استفاده در دستگاه های تولید فرکانس و تابلو های AC , DC ساز  

جهت استفاده در کنترل زاویه آتش در ولتاژ AC  , کنترل ولتاژ در ولتاژ DC

شرکت سازنده:SEMIKRON

کشور:آلمان

semikron

هم اکنون سفارش دهید بدون مالیات.

791 قلم

100A
100g
80°C
400-1800V
GERMANY
مسی با ابکاری پلاتین

تریستور کابلی 100 آمپر سمیکرون آلمان SKT100/16 SEMIKRON

طرز کار تریستور  

 تریستور مشابه رله عمل می‌کند. همانگونه که در رله‌ با اعمال ولتاژ به سیم‌پیچ، کنتاکتِ بازِ رله بسته می‌شود، در تریستور نیز با اعمال ولتاژ به پایه‌های کاتد و گِیت، جریان بین پایه‌های آند و کاتد برقرار می‌شود. از تفاوت‌های تریستور و رله این است که رله یک کلید الکترومکانیکی است اما تریستور یک کلید الکترونیکی که صدا و جرقه تولید نمی‌کند.از طرف دیگر تریستور یک کلید یک‌جهته است و جریان در آن همیشه از آند به کاتد برقرار می‌شود و اگر بخواهیم جریان دوطرفه داشته باشیم باید دو تریستور را، یکی برعکس دیگری، با هم موازی کنیم. تفاوت دیگر تریستور و رله در این است که بر خلاف رله‌ها که با قطع ولتاژ سیم‌پیچ، رله خاموش می‌شود، تریستور با قطع ولتاژ گیت خاموش نخواهد شد و باید آن را خاموش کرد.

    نحوه روشن و خاموش کردن تریستور

 برای اینکه تریستور در وضعیت هدایت قرار بگیرد باید شرایط زیر برقرار باشد

   1.ولتاژ آند نسبت به کاتد مثبت باشد

   2.گیت یک پالس مثبت دریافت کند (ولتاژ گیت بیشتر از ولتاژ کاتد شود)

   3.برای روشن‌ ماندن تریستور جریان آند باید به اندازهٔ کافی زیاد باشد

 مداری که پالس جریان گیت را تولید می‌کند مدار آتش می‌نامند.پس از روشن‌شدن تریستور ولتاژ آند-کاتد بسیار ناچیز خواهد شد به طوری که در مقاصد عملی VAK≈0 در نظر می‌گیرند و می‌توان گفت که تریستور در هنگام هدایت تقریباً مانند یک اتصال‌کوتاه عمل می‌کند. تریستور بسیار سریع روشن می‌شود، به مدت‌زمان لازم برای روشن‌ کردن تریستور زمان روشن‌سازی می‌گویند که با ton نمایش داده می‌شود و حدود ۱ تا ۳ میکروثانیه است. پهنای پالس جریان اعمالی به گیت که برای روشن‌شدن تریستور استفاده می‌شود حدود ۱۰ تا ۵۰ میکروثانیه است و دامنه‌ای حدود ۲۰ تا ۲۰۰ میلی‌آمپر دارد.

زاویهٔ آتش

 برای موج‌های متناوب ورودی می‌توان محور افقی که بیان‌گر فازِ موج است را برحسب درجه از صفر تا ۳۶۰ تقسیم‌بندی کرد. اگر شرط مثبت‌بودن آند نسبت به کاتد برقرار باشد، می‌توان پالس اعمالی به گیت را به گونه‌ای تنظیم کرد که در لحظه‌ای بخصوص از شکل موج ورودی تریستور روشن شود که این لحظه معادل زاویه‌ای معین خواهد بود. به این زاویه، زاویهٔ آتش تریستور می‌گویند.با تعیین زاویهٔ آتش مناسب می‌توان مقدار مؤثر ولتاژ خروجی را تغییر داد که از آن در مدارهای کنترل دور موتورهای جریان مستقیم، یکسوکننده‌های کنترل‌شده و راه‌اندازهای نرم استفاده می‌شود.

قیمت مناسب

قیمت مناسب